Hastalıklar

Suçiçeği

Suçiçeği döküntüsü, göbek ve sırtta başlar, ve en yoğun olarak bu bölgelerde döker. Etrafa dağıldıkça, döküntüler seyrekleşir. Bir de saçlı deride döküntü olur. Sadece suçiçeği saçlı deri içinde döküntü yapar.

Döküntüler sadece açık yerlerinde oluyorsa, sinek ısırmasıdır.  Suçiçeği ise ufak mercimek kadar “su toplamaları” olacak. Allerjik döküntüler öyle “nokta” şeklinde olmazlar, yaygın “plak” tarzında olurlar.
Suçiçeği  zatürre yapmaz. Aynı kızamıkta olduğu gibi, suçiçeği de bağışıklığı azalttığı için, ateşsiz bir devrede zatürre yapıcı bir bakteri kaparsa, ağır zatürre geçirir. 1 haftalık dönemde, insanlardan uzak tutun, öksüren kimseleri yanına sokmayın.
Suçiçeği aşısı olanlar, bir daha pek suçiçeği geçirmez; nadiren suçiçeği olduklarında ÇOK HAFİF atlatırlar. 8-10 döküntü ya olur ya da olmaz.
Anne suçiçeği geçirmişse, ilk 1 sene bebeklere bulaşmaz.

Suçiçeğinin herhangi bir “perhizi-diyeti” yok. Her gün duş aldırın, “su değdirilmez” lafı palavradır. Yıkanmak, kaşıntının en iyi ilacıdır. Sadece, yıkarken kese-lif kullanmayın, bebek yıkar gibi şampuanla, elinizle yıkayın.  Zovirax (ya da Aklovir) şurubu 4 saat ara ile verin. Gece bir dozunu atlayın, çocuğu uyandırmayın. 5 gün kullanın. Başka da bir ilacı yoktur. Doktorlar allerji şurupları (Tavegyl vb.) ve losyonlar (Ovadril gibi) verirler, SAKIN kullanmayın.

Kahverengi kabuklar bağlamaya başladığında, bulaşıcılık biter.

“Tatlı yedirme” diyenlere kulak asmayın. Suçiçeği VİRÜTİK bir hastalıktır, şekerle alakası yoktur.

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      5 Haziran 2015