Fiziksel Gelişim

Kutu sütler morfin etkisi mi yapıyor?

İlgili haber:  http://t24.com.tr/haber/prof-aydin-eger-sut-kampanyasi-surerse-morfinman-bir-nesil-yetistirecegiz,203301

1- Bütün proteinli gıdalar, pişirildiğinde, daha kolay hazmedilirler. Basınç ile söylenen iddialar çok komiktir, öyle bir şey olsa idi, “düdüklü tencereler” de zararlı olur, böyle tencerelerde pişen gıdalarda aynı şekilde harap olurdu. Bu; tamamen uydurma bilgidir. Sütte, “Probiyotik”, yani yararlı bakteri YOKTUR.. İneğin memesinden bulaşan bakteriler vardır.

2- UHT ve Pastörizasyonlarda, süt çok kısa süre ısıya tabii olduğundan, hiçbir gıda maddesi zarar görmez, sadece, mikroplar yok olurlar.

3- Probiyotikler, mayalı gıdalarda bulunurlar… Her bakteri; Probiyotik değildir.

4- İnsanlar ilk çağlarda, süt içemedikleri için(inekleri yoktu), her insanda, anne sütü kesildikten sonra, Laktozu sindirmeya yarayan enzinler yokoluyordu. 60,000 sene öncesinde, insanlar İnek beslemeye ve sütünü içmeye başladıkları andan itibaren, bu “Modern” insanlarda, Laktoz hazmı devam etmiş ve bu insanlar ömürleri boyunca, süt içebilmişlerdir. İlkel insanlarda hala bu özellik yoktur.

Türk halkı, Köylü toplumudur. Köyden şehire gelirken ineklerini getiremedikleri için ve şehirde süte para vermek ağırlarına gittiği için, çocuklara sütü içirmemek için ellerinden geleni yapmışlardır. Halada dikkat edin, Türk halkı çocuklarının pahalı gıdaları tüketmelerini istemezler. Peynir, et gibi gıdalar ekmek ile katık yapılmazsa, “kurt yapar”, Çukulata; “karaciğere dokunur”, Dondurma; “boğaz ağrısı yapar”, “ekmek ye karnın doysun” gibi saçmalıklarla çocukları korkuturlar. Türk köylüsü için, PARA, çocuktan daha kıymetlidir. ..

Dünyada, Türklerden başka; kendi çocuklarına karşı bu kadar hain olan bir başka millet yoktur. çocuk oldu mu umursamaz bile…

ÖRNEK:

– “Allah verdi, Allah aldı” inanışı

–   ” Yavrun ölmüş eseflenme, seviver annesini, gebe kalsın doğursun yeni bir tanesini.” diyen şair zihniyeti var olduğu sürece, Türkiye; çocuklar için bir cehennemdir.

Allahtan böyle ahmakları dikkate alanlar çok az.

Eğer bu SAHTEKARLAR, bu işleri çok biliyorlarsa, Türkiye gibi sütun en az tüketildiği bir memleketi değil, Türkiyenin 10-20 misli süt tüketen, Amerika, İzlanda, ingiltere gibi memleketleri bir aydın(!)latsınlarda bir görelim..

Süt ve düşmanları ile ilgili eski yazılarımı da okuyun.

2012’den beri değişmiş bir durum yoktur, UHT ve Pastörizasyon aynen devam etmektedir, hiçbir kuruluş bunları dikkate almamaktadır ve bu sütleri içip de zarar görmüş tek bir çocuk YOKTUR..

Bu sahtekarları iyi mimleyin ve unutmayın… Zira ilerde, inkar etmeye çalışacaklardır..

Süt içen çocuklar, uzun boylu, kuvvetli ve her türlü zorlu şartlara dayanıklı olurlar. Tabiiki, öyle düşme ile, çarpma ile zarar görmezler. Bizim; “somun pehlivanları” Amerikalı güreşçi ile güreşirken, nereye kaçacağını bilemez. Amerikalı güreşçi;bir sarıldı mı Türk güreşçinin, kaburgalarını kırar… Güreşe meraklı olanlar bu olayı hatırlarlar. .

Türkiye’de çocuklar, Dünya standartlarının çok altında süt içerler… Buna rağmen, bu süt düşmanlığı tamamen, Yabancı firmaların tekelinde olan, “Mamaların” satışını arttırmak için söylenir..

Madem sütlerdeki işlemler sütü bu kadar tehlikeli hale getiriyor, niye mamalara laf etmiyorlar??

Bu aptallar mamaların hazırlanışında, inek sütunun ne işlemlerden geçtiğini hiç bilmezlermi?? UHT’nin ALASI UYGULANIR, yağ terkibi değiştirilir, Tereyağı alınır, nebatı yağ sokuşturulur.. Vakuum uygulanarak, toz haline getirilir, ve bu işlemler sütü “öldürmez”, 1 taşım kaynatmak veya 1 saniyelik işi uygulaması sütü öldürür öyle mi?

Hala bunlara inanan aptallar varsa, süt içirmesinler. Milupa, Aptamil, Pregomin versinler.. Sanki bunlar; “Kuş sütü”…

Sırf mama firmalarının satışı artsın, Türk milletinin paraları, dövizi telef olsun, Türk köylüsünün şutu para etmesin diye, bundan daha HAİNCE YALAN SÖYLENEBİLİR Mİ???

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      5 Haziran 2015