Hastalıklar

Kulak ağrısı ve orta kulak iltihabı

Orta Kulak iltihapları iltihap değildir. Adının içinde “iltihap” geçer ama iltihap ile yakından uzaktan bir ilgisi yoktur.
Orta kulak iltihabı mekanik bir arızadır. Grip esnasında su gibi olan burun akıntısı zamanla koyulaşır, iyileşirken “bally” gibi olur. Bu sırada öztaki tüpünde oluşan ödemin kulaktaki öztaki borusunu kapaması ile, orta kulak boşluğunu nemli tutmaya yarayan sıvı boğaza akamaz. Sıvının birikerek, kulak zarına yaptığı baskı ile zar kızarır ve ağrıya sebep olur.
Burada yapılacak şey, ilaçlı burun damlaları ile Öztaki borusundaki ödemi çözmektir. Ödem çözüldüğü anda ağrı geçer.
Bu ödemi de, en iyi “İliadin pediatrik damla” çözer. (İliadin Sprey işe yaramaz.)
İliadin damlayı, çocuk sırt üstü yatıyor durumdayken, her burun deliğine ikişer damla damlatın. Bunu 3 günden fazla olmamak şartı ile, günde 2 defa yapın.
Her bir tarafa damlattıktan sonra, başını o taraf üstte kalacak şekilde çevirin ve 1-2 dakika bekleyin.
Eğer ağrı kulak ağrısı ise, Iliadin’den 10 dakika sonra ağrı geçer.

Orta kulak iltihapları daima; Viral enfeksiyonların arkasından olur, antibiyotik hiçbir zaman gerekmez. “Antibiyotik şart, kullanmazsanız ileride işitme kaybına kadar gider” diyen doktorlar oluyormuş. 30 sene boyunca; hiçbir Orta Kulak İltihabına Antibiyotik kullanmadım, hiçbiri de sağır olmadı.

Tedavi için kulak damlaları kullanılmaz, zira damlalar kulak zarını yumuşatarak kolay delinmesini sağlar. Bu sahtekarlık, son yıllarda çok daha sık görülmeye başlandı.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      13 Haziran 2015