Fiziksel Gelişim

Şeker yemek

Şeker sanıldığı gibi tek bir madde değildir. Bizim yediğimiz toz şeker fruktoz ve glikoz adlarında iki şekerin birleşiminden oluşmuştur. Sütün içinde de laktoz dediğimiz bir şeker vardır. Ancak şimdi yediğimiz toz şeker sanayi devriminden sonra bulunmuş bir maddedir. Son derece konsantre olduğu için bizim vücudumuz, pankreasımız bu tip şekere alışık değildir. Biz şeker yediğimiz zaman pankreasımız panik olur. Bu nedenle bunu tek başına, hele aç karnına çocuğa şeker vermek zararlı olacaktır.

Şeker, çocuklara yemeklerle karışık bir şekilde verilmelidir. Özellikle yağlı gıdalarla birlikte alındığında şekerin vücut tarafından emilimi daha yavaş olacağı için pankreas paniğe uğramayacak ve bir zararı olmayacaktır.

Şeker türleri arasında en zararlı olan: pekmezdir. Zira, sofra şekeri(Sukroz) %50 Glikoz, % 50 Fruktozdur. Pekmez ise; %90’den fazlası Glikoz dur. İnsülini en hızlı uyaran şeker, Glikozdur. Fruktoz veya Sorbitol gibi meyva şekerleri yavaş etki ederler.

Tek başına Reçel, pekmez, (üzerinde kaymak olmayan) Ayva ve Ekmek tatlıları zararlıdır. Kaymakla yendiğinde, gene emilim yavaş olduğu kadar, zararlı olmazlar. Tabii bu demek değildir ki, her gün Kaymaklı Ekmek Tatlısı, Baklava yenilebilir. Her işin bir adabı vardır. Bayramlarda yersiniz, tatile giderken, Afyon da yersiniz, hepsi o. Abartmayın. Ayrıca; “Hafif tatlı” grubuna giren, Sütlaç, Muhallebi, Dondurma gibi tatlıları çocuklar (büyükler değil), isterlerse, hergün yiyebilirler.

Şeker yemek çocuklar için her zaman zararlı değildir. Öyle 3-5 defa 2 kesme şekeri yedi diye, çocuk “Zehirlenecek” diye bir şey yok. Oturup; yarım kilo şekeri yerse, tabii ki zararlı olur. Yoksa, günde 3-5 tane şeker yemiş, baklava yemiş, bunlarla hiçbir şey olmaz.
Her türlü tatlıyı, aynen atalarımızın yaptığı gibi, TOK KARNINA yerseniz, bir zarar olmaz. Tam yemek yiyeceği sırada şeker yiyip, öğününü atlatması doğru değildir.

Jelibon tarzı şekerlerin ham maddesi “jelatin” olup, sığır kemiğinden elde edilir. Erişkinlerde yüksek tansiyon yapabilir. Esas zararlı kısmı, boyası olup, ileri derecede allerjendir. Onun yerine kaliteli bir çikolata yemesini tercih ederim. İlla ki bir şey alacaksanız, çikolata alın.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      14 Haziran 2015