Fiziksel Gelişim

Bebek nasıl yatmalı ve ani bebek ölümleri

Tabiatta hiçbir canlı varlık sırt üstü uyumaz. En iyi yatış şekli, yüzükoyundur. Bütün canlılar o pozisyonda yatarlar. İnsanlarda bile, yastığı kaldırın, sırtüstü yatamazlar.

“Ani bebek ölümleri” ile yatış şekli arasındaki bağlantı çok zayıf bir bağlantıdır.

Vakti zamanında, Amerika’da bazı doktorlar, yatış şekli ile, “ani bebek ölümleri” arasında, bağlantı kurmuş ve çocukların “sırtüstü” yatırılmasını tavsiye etmişlerdi. Bizde bu tür doktorların meraklısı çok olduğundan, millet daha yeni yeni yüzü koyun çocuk yatırmaya alışmış iken, tekrar sırtüstü yatırma modası çıkmıştır.

Halbuki, ani bebek ölümlerinin sebebi, “aşırı sıcak” tutmaktır. Yatış şekli ile bağlantısı, sırt-üstü yatan bebek tepikleyerek üstünü açabilmekte, yüzükoyun yatan ise, üstünü açıp, kendini kurtaramamaktadır. SICAK TUTMADIĞINIZ SÜRECE, YÜZÜN KOYUN YATMASINDA BİR SAKINCA yoktur.
Bazı durumlarda, bir enzim eksikliği ile ilgili de olur.

Ani bebek ölümü zaten yeni doğan, düşük kilolu bebeklerde olur, 5 aylıktan sonraki bebeklerde pek olmaz.

Ayrıca yüzükoyun yatmak, kalp ritmini filan bozmaz.

Sırtüstü yatış şekli ile kafatası yassılaşmakta, Amerika’da bu saçmalık bebeklere devamlı plastik miğfer giydirmekle düzeltilmeye çalışılmaktadır. Türkiye de, eskiden beri “kundak” kullanıldığından, mecburen çocuklar sırt üstü yatırılırlardı ve dünyaca meşhur olan yassı “Türk kafası” şekli, (yani kafatasının arkasının dümdüz olması) bu şekilde oluşurdu.

Boğulma hadisesi, ancak “kuş tüyü” gibi çok yumuşak yatağa yatırırsanız olabilir, onda bile belli bir yaşa gelmiş bir çocukta çok zor.
Ama biz 1 yaşına kadar olan bebeklerin yatakları içinde, mümkün olduğunca az eşya olmasını istiyoruz.
Ani bebek ölümlerinin, yatış şekli ile ilgili değil de, üstlerinin örtülmesi ile olduğu anlaşıldığından beri, 1 yaşına kadar olan bebeklerin yatakları içine yastık, yorgan vs. konulmuyor.
1 yaşından sonra, yastık-yorgan veya battaniye-pike kullanılabilir.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

 

Bilal      15 Şubat 2017