Hastalıklar

Bakteriyel boğaz enfeksiyonu, kızıl ve penisilin tedavisi

Bakteriyel boğaz enfeksiyonları okul çağından önceki çocuklarda pek görülmezler. Çoğunlukla ateş, bulantı ve kusma sebebiyle griple karıştırılırlar.

Öncelikle, çocuğun dilinde kalın bir pas tabakası ve ağzında çok pis bir koku yoksa, virütik hastalıktır. Kesinlikle antibiyotik kullanılmaz.
Ateş, dilde pas tabakası ve kokunun yanında, bulantı ve kusma varsa, A Grubu Beta Hemolitik Streptokoktan (ABHS) şüphelenilir.

Streptokok bakterilerinin farklı çeşitleri vardır. Sadece “beta hemoliz” yapan, A grubu olanları önemlidir.
Doktorlar böyle durumlarda hemen boğaz kültürü isterler. Halbuki, boğaz kültürü A grubu olanları anlamak için güvenilir değildir. Doğrusu, Strep-A testi yaptırmaktır. Strep-A testi pozitif (+) çıktı ise Penisilin ya da Ampisilin tedavisi uygulanır.

ABHS son derecede zavallı bir bakteri olup, hücre çeperindeki bir özellik nedeni ile dünya var olduğu sürece hiçbir penisilin veya penisilin grubu antibiyotiğe direnç kazanamaz. Tek doz penisilin ile 12 saatte silinir gider. Bulaşıcılığı bile kalmaz. Bu sebeple, ilgili belirtileri gösteren kişiye antibiyotik verildikten 12 saat sonra iyileşme olmamışsa, doğru tedavi uygulanmamış demektir.

Ancak, antibiyotik tedavisi hemen kesilmez. Sebebi, bazı ABHS bakterilerinin “kalp romatizması” ve nefrite sebep olabilmeleridir.

En güzeli, eğer Strep-A testi pozitif çıkmış ise, Deposilin6-3-3 iğnesinden 1 tane yaptırmaktır. Bu iğne hemen etkisini gösterir ve 1 ay boyunca koruyuculuğunu sürdürür.
Bulamazsanız; Deposilin1.2, 1 defa vurdurulur ve aynı gün Pen-OS400 başlanır 3 gün verilir. Zira, Deposilin1.2; 3. gün etkisini göstermeye başlar. Ve 1 ay korur.
Her iki iğneyi de bulamazsanız veya döküntü oluyorsa, Zitromax 3 gün (1 ölçek) verirsiniz. 4 gün sonra, bir tur daha verirsiniz. 15 gün korur.
Ya da, Augmentin400 günde 2×1 ölçek, en az 20 gün kullanın.

Kızıl, A-Grubu Beta Hemolitik Streptokokların döküntü yapan cinslerinin yaptığı bir hastalıktır. İster kızıl olsun, ister döküntüsüz “boğaz enfeksiyonu” şeklinde olsun, yapılacak tedavi ve önlemler aynıdır.

Çocuklarda Penisilin allerjisi olmaz. Penisilin allerjisinin gelişebilmesi için, senelerce çok sayıda Penisilin vurulması gerekir. Ayrıca, allerji ilk iğnede değil, son iğnede çıkar. Bu sebeple, çocuklarda değil, çok penisilin yapılmış erişkinlerde olabilir. Ama Penisilin iğnesi sadece StrepA testi (+) olanlarda kullanılmalıdır.
Dünyada hiç bir zaman, Penisilin’e allerjisi olup da yaşayan hasta yoktur. Penisilin allerjisi olan bir kimse, test dozu kadar penisilinle bile ölür.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

 

Bilal      17 Şubat 2017