Fiziksel Gelişim

Boyun uzaması

Anne-baba, çocuğuna genetik olarak,  bir alt bir de üst sınır verir. İyi ve vitaminli beslenme ile, çocuğun boyu alt sınırdan üst sınıra kadar çıkabilir, ondan öteye ne yaparsanız yapın, geçmez. Kimisinde bu sınırlar çok yukarıda, kimisinde aşağıdadır.

Boy uzamasında kalsiyum (yani süt/sütlü gıdalar) ve D vitamini (çok güneşe çıkmak ya da takviye) başlıca rol oynayan unsurlardır. İkisinin beraber alınması ŞARTTIR. Bu yüzden gelişmiş ülkelerde, bütün süt ve sütlü ürünlerde D vitamini katkısı vardır. Böyle ülkelerde, D vitamini takviyesi nadiren gerekiyor.

Süt ve et ağırlıklı beslenme ile çocukların hem boyu hem de sağlığı daha iyiye gider. Boyu uzamıyor diye şikayet ediyorsanız, çocuğa günde en az 600 ml. süt ve en az bir köfte kadar et verin. Sütü; yoğurt, peynir ve ayran olarak da alabilir. Alsın da, nasıl alırsa alsın.

Eskiden Türkler sadece et yer süt içerlerdi. O zamanlar “Türk gibi kuvvetli” diye bir terim vardı. Ne zamanki çiftçiliğe başladılar, tahıl tüketir oldular, olimpiyatlarda sırtımız minderden kalkmıyor. O zamanın güreşcileri için, “bir oturuşta bir kuzu yer” tabiri kullanılırdı, şimdi “makarna” ile besliyorlar. Sonuç ortada…

Sıçramanın, spor yapmanın boy uzamasına bir etkisi yoktur. Basketbolcular basketbol oynadıklarından boyları uzamıyor, uzun oldukları için basketbol oynuyorlar.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      1 Mart 2017