Hastalıklar

Bağışıklık Sistemi

1- Çocuklar ilk doğduklarında, annelerinin antikorlarına sahip olduklarından, antibiyotik gerektiren hastalıklara yakalanmazlar. Sadece annenin geçirmediği ve bağışık olmadığı hastalıkları olabilirler.

2- İlk 1 seneden sonra, anneden geçen antikorlar (bağışıklık maddeleri) yok olduğundan ve çocuğun da henüz kendi antikorları gelişmemiş olduğundan, mikroplarla mücadele daima LENF BEZLERİ (Yani Lenfatik sistem) ile olur. Bu sebeple, Lenf bezleri bu yaşlarda BÜYÜRLER. ( Bu devreye, “T cell‐dependent (thymus‐dependent, TD) bağışıklığı” denir.)

3- Bağışıklık sistemi, EN FAZLA 5-10 yaşlar arasında aşırı tepki gösterir ve en fazla antikor yapımı bu yaşlarda olur. Yaş ilerledikçe, vücudun antikor tepkileri azalır, şahıs daha az hasta oluyormuş gibi görülür ama olduğu hastalıklar çok daha ağır seyreder.

4- Zamanla, lenfatik sistem mikroplarla mücadele ettikçe, devamlı antikor oluşturur. Bu antikorlar muayyen seviyelere gelince, mikroplarla ( “B-Cell Humoral bağışıklık” denen) bu sistem  mücadele eder.

5- Humoral sistemin devreye girmesi ile, lenfatik sisteme daha az iş düşer ve lenf bezleri bu devreden sonra küçülürler.

6- Ailelere atılan diğer bir kazık ise, her ateşlendiğinde çocuğa antibiyotik verilmesidir. Vara-yoğa antibiyotik verilince, çocuğu hayatı boyunca koruyacak olan antikorlar oluşmaya vakit bulamadan bakteriler yok olduklarından, aynı basit bakteriler defalarca hastalık yapabilirler. Bu sebeple, şehirlerdeki zengin çocukları, doktora gidemeyen fakir-fukara veya köylü çocuklarından daha FAZLA hasta olurlar. 10 yaşından sonra hastalıkları geçirseler bile, oluşan antikorlar 5-10 yaşları arasındaki gibi kuvvetli değildir.

7- Türk halkı sağlık açısından son derecede cahildir. Bir de cebinde üç kuruş para olduğunda hemen havalara girer: “Doktor, neyse parası verelim, çocuk hemen iyileşsin, ateşi düşsün, öksürüğü kesilsin” isterler. Doktorun da canına minnettir, basar ( bir sahtekarın tabiri ile; “patlatır”) antibiyotiği!

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      5 Haziran 2015