Hastalıklar

Gözlerde çapak

Gözyaşı kanalları da burun boşluğuna açıldıkları için; her nezle-gripte, oluşan ödem nedeni ile, kanal kapanabiliyor.

Günde 4 defa, önce serum fizyolojik ile (her bir burun deliğine 10’ar damla) burun temizliği yapın. Her damladan sonra, burun köküne (çimdikler gibi sıkarak) masaj yapın.
Sonra, gözlerine Tobrased göz damlası damlatın. Göze damlatırken, eliniz ile gözlerini açmayın, sıkı sıkı yummasını söyleyin ve göz pınarlarına damlayı damlatın.
2 günde düzelir ise, doğru yoldasınız, tedaviyi 5 güne tamamlayın. 2 gün içinde düzelmezse, göz doktoruna gidin.

Eğer daha önce Tobrased kullanmış ve fayda görmemişseniz, “Cipro %0.3” göz damlasından her iki göze günde 4×1 damla 5 gün damlatın.
Çocuklarda Genta damla KULLANILMAZ. Çocuklarda göz enfeksiyonları çoğunlukla “Clamydia” türü bakteriler ile olur. Clamydialar da, Gentaya doğal olarak dirençlidirler.

Çay ile göz silinmez, çay suyu (çayı demlemek için kullandığımız kaynamış su) ile silinir. Eskiler bir halt etmiş, “kaynamış ılıştırılmış su ” yerine çay suyu demişler, bu garabet ortaya çıkmıştır. Genellikle toplu iğne başı kadar olan çapakları silmek yeterlidir. Silme bütün gözü kaplayanlarda antibiyotikli bir göz damlası yeterlidir.
Bir de bebeklerde “göz yaşı kanalının” tıkalı veya dar olması ile olan bir durum vardır, bunun için göz damlasından önce serum fiz. ile burun temizliği yapmak yeterlidir.

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      16 Haziran 2015