Hastalıklar

Amipli Dizanteri

Sadece meme emen bir bebekte, Dizanteri OLMAZ.

Dizanteri teşhisi için, “Kaka tahliline” gerek yoktur. Adam gibi bir doktor, kakaya bakar bakmaz, tanıyı koyar. Ateşi yoksa, kaka sayısı 7’den fazla değil ise, tedavi gerekmez, çok yediriyorsunuz demektir. eğer ateşi 38 ve üzeri ise, kaka sayısı 7 den fazla ise, sadece Flagyl 2x yarım ölçek (günde 15mg/kg/gün) 7 gün yeterli olur.

Dünyada hiçbir laboratuvar; “Amipli Dizanteri” diye bir kaka tahlili sonucu vermez.
Eğer kakada bariz şekilde kan görülebiliyorsa, “Gizli Kan Testi” yapmak saçmadır. Ayrıca; “Gizli kan” bakabilmek için hastanın, iki gün öncesinden, etli yemek yememesi ve demir ilacı almıyor olması gerekir.

Bulaşma; sadece hastanın kakasının bulaştığı su-gıda yenilmesi ile olur. Öyle, Grip gibi havadan bulaşmaz.

Bütün DİZANTERİLER, kalın barsak ishali olduğundan, su gibi, bol kaka görülmez. Amip ishalleri; ıkıntılı-sancılı bir dönemin arkasından, güvercin pisliği kadar, jöle gibi cıvık kıvamda, içinde mukuslu, sümüksü ifrazat olan ve bazen kan görülen kaka şeklinde olur. Kusma olmaz.

Buna mukabil; ince barsak ishallerindeki kaka; bol, su-gibi, sancısız, ıkınmasız, hatta kendiliğinden akan, BOL-SULU kaka şeklindedir.
Karından gürültü gelmesi ve bol sulu kaka yapması “ince barsak” ishali olduğunu gösterir.

Entamoeba Coli ya da Giardia amipleri “antijen ” testlerini (+) yaparlar ama sadece, Entamoeba Histolytica hastalık yapar.

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      25 Haziran 2015