Hastalıklar

Geniz eti ve ameliyatı

Gece uykuda ağız açık uyuma, tıkanma, şiddetli horlama, ağız kokusu vb. sorunlar olduğunda hemen “geniz eti” teşhisi koyuyorlar, allerji spreyleri veriyorlar ve “bir kez büyürse bir daha küçülmez” diye korkutarak ameliyat etmek istiyorlar.

Geniz eti, aynen bademcikler gibi bir lenf bezidir. Bunlar toplam 12 adet olup, bunlara “Waldeyer halkası” denir. Küçük yaştaki çocuklarda olmayan bağışıklığı, bu halka sağlar. Bu lenf bezleri, bu yaş çocuklarında hastalıklarla mücadele sırasında aşırı çalıştıkları için büyürler. Zamanla, oluşan “antikorlar” (bağışıklık maddeleri) yeterli sayıya ulaştığında, hastalıklarla bu antikorlar mücadele etmeye başlarlar, lenf bezlerine az iş düştüğünden, daha az çalıştıkları için (7 yaş civarında) KÜÇÜLÜRLER!

Verilen Nasonex gibi kortizonlu spreyler, bu dediğim mekanizmayı baskılar. Geçici olarak, “sahte” bir iyilik hali oluşur, ama sprey kesildikten sonra, daha beter olursunuz.  Sonunda da bıkar, ameliyata razı olursunuz.

Yaz aylarında tatile çıkın, çocuğu denize sokun, deniz suyu bütün boğazını-genizini temizleyecek ve bu sayede geniş eti de küçülecektir. Sakın, Nasonex, Flixotide, Nasocort, Pulmicort gibi kortizonlu spreyleri kim verirse versin, kullanmayın. Esas, o kortizonlu spreyler çocuğun gelişmesine mani olurlar.

Küçük yaşlarda geniz eti alınmaz, ama KBB’de şimde yeni moda halini aldı, “Geniz etini alacağız” diye ameliyata sokuyorlar, bir bahane ile geniz etini alamadan ( bu yaşta alınamadığı için), kulaklara tüp takıp, size 6 ay sonrasına tekrar geniz eti ameliyatı için gün veriyorlar. Tabii siz ameliyat parasını bu şekilde iki kere ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu iş de nedense hep özel hastanelerde oluyor, devlet hastanelerinde böyle şeyler yapılmıyor.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      26 Haziran 2015