Hastalıklar

Siğil

Siğiller virüs kaynaklıdır ve bulaşıcıdır.
Bunlardan Verruca Vulgaris denilenleri, HPV-Tip:2 ve 4  virüslerinin yaptığı; daha ziyade, parmakları, el sırtını ve yüzü tutan türüdür.
Plantar Wart denilen cinsi HPV Tip:1 virüsü ile olur ve daha çok avuç içlerini tutar.

Siğiller, “telkin ile iyileşen” YEGANE hastalıktır. Çocukta çıktıysa, yaşlılardan biri okusun-üflesin,(biraz da show yapsın) bir de iyi gelir diye, iğne ucu değdirsin geçer. AMA, çocuğun bunlara inanması şarttır.

Bu usul erişkinlerde çalışmaz. Kendiniz için, eczanelerde satılan siğil ilaçlarından kullanabilir, “nasır ilacı” diye satılan ilaçlardan sürebilirsiniz. Yalnız, sağlam deriyi yakmadan, deriye kutudaki flasteri düzgün yapıştırıp, ilacı koymak ve tekrar üstünü kapatmak gereklidir. Kafası çalışan birinin yapması iyi olur. Kutunun içini iyi okuyun.

Bazen, (garip ama) Cimetidine denilen, mide (ülser) ilacı, çocuklara kilo başına 20-40mg arası, günlük doz olarak, 4’e bölünerek veriliyor.

Molluscum Contagiosum denilen bir türü de vardır. Eğer elle ya da cımbızla sıktığınızda, sert, ufak, mercimek gibi şeklini değiştirmeyen bir cisim çıktı ise, Bu “Molluscum Contagiosum”dur, sıkmaktan başka tedavisi yoktur. Büyük olanlardan birkaç taneyi sıkmanız yeterlidir. Geri kalanları kendiliğinden geriler. Öyle anestezi, maske filan gerekmez, sıkmak yeterlidir. Nedeni bilinmiyor.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      17 Şubat 2017