Hastalıklar

Dondurma yemek hasta eder mi?

Dondurma boğaz enfeksiyonu yapmaz.

Ateş+boğaz ağrısı yapan, BÜTÜN MİKROPLAR, soğuğa karşı son derecede dayanıksızdırlar. Mesela, dondurma ile boğaz enfeksiyonu yapan GRAM(+) bakterileri alamazsınız, zira bunlar soğuğa karşı son derecede hassastırlar ve hemen ölürler.

Buna mukabil; insanlarda hastalık yapan mikroplardan, sadece GRAM(-) grubu bakteriler soğuğa dayanıklıdırlar ve onlar da genellikle ishal yapıcı bakterilerdir. Eğer, bir dondurmada mikrop varsa, “kusma ve ishal” yapacaktır.

Mikroplar, en fazla yemeklerin uygunsuz şartlarda bekletilmeleri ile olur. Sokakta seyyar dondurma satıcılarından dondurma aldıysanız, onlar kirli olabilir. Yoksa, dükkanlarda satılan açık dondurmalar dahil, (eğer sağlığa zararlı ortamlarda üretim yapmıyorlarsa) hiçbir dondurmadan bir zarar gelmez.

Ancak, boğazınızda aktif bir hastalık varken dondurma yerseniz veya soğuk havayı uzun süre solursanız, hastalığınız ağırlaşır. Bunun da sebebi, soğuk etkisi ile boğazınızdaki kılcal damarlar büzüşür ve o bölgeye bağışıklık hücreleri (lenfositler) ve maddeleri(antikorlar) gelemez, mikrop lehine bir durum oluşur. Hasta iken, boğazınızı sıcak tutun.

Dondurma hakkındaki yalanları, Türk büyükleri masrafa girmemek için uydurmuşlardır. Zaten, nedense hep “pahalı” gıdalar çocuklara dokunur. Dikkat edin, büyüklerinizin çocuklara yasakladığı-korkuttuğu bütün gıdalar pahalıdır.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      27 Şubat 2017