Hastalıklar

Öpücük Hastalığı (Enfeksiyon Mononukleoz)

En fazla çocuklarda görülür. Hastalığın diğer ismi, “Kissing disease” yani “Öpücük Hastalığıdır”. Çocuklar çok öpüldüğü için bulaşması kolaylaşır. Solunumla bulaşır. Kuluçka süresi 7-10 gündür.

Normal gripte ateş 3-4 günde geçtiği halde, bu hastalıkta, yüksek ateş 1 hafta kadar sürer. Daha uzun sürdüğü de vakidir.

Ayrıca, bu hastalıkta hayal görmeler, denge bozuklukları, anlamsız korkular veya gülmeler de olabiliyor. Bu durum nadiren olur ve zararsızdır, kendiliğinden düzelir. Bu duruma; “Alice in Wanderland Sendromu” denir.
Hocalara götürülüp “cin çıkartılan” hastalar, bunlardır. Çocuğunuz abuk-sabuk konuşursa telaşlanmayın, geçici bir durumdur.

Kan sayımında MONO değeri yüksektir; kanda bakılan MONO Testinde (+) çıkar.

Bademcik tek taraflı şişer, boğaz kırmızıdır. Bu tür virütik hastalıklardan, bir tek Enfeksiyoz Mononukleoz’da bademcik üstünde birikim olur.
Nadiren dalak büyür, ben rastlamadım.

Kesin bir tedavisi yoktur. Çok öptürmeyin yeter. Antibiyotiğin hiçbir faydası yoktur, zira bir virüstür. “Beta virüsü” filan değildir, kesinlikle antibiyotik kullanılmaz.

Ateşle savaşmayın. Ateş sizin müttefikiniz… Mikropların işini zorlaştırıyor. Çok gerekmedikçe ateş düşürücüleri vermeyin.

Enfeksiyoz Mononukleoz, hayat boyu 1 defa olur. Kızamık virüsü ailesindendir. Çocuk bir daha geçirmez.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      2 Mart 2017