Hastalıklar

Öksürük aylarca sürer mi?

Bazı virüsler, çok zararsızdırlar, bunlara yakalandığınızda, ateş bile olmaz. Bir çocuk hastalandığında ateşi çıkmıyorsa, vücut o mikrobu adam yerine koymadığındandır.

Dikkat edin, ateş ile başlayan gripal hastalıklar en fazla 15 gün sürecek, ateşsiz başlayan gripal hastalıklar ya da öksürük aylarca sürecektir. Vücudun bu şekilde tepki vermesi, sadece virüslere ait olan bir özellik nedeni iledir. Vücuda bir virüs girdiğinde, ne kadar kuvvetli olursa olsun başka bir virüs giremez. Vücut bunu bildiğinden, basit bir virüs girdiğinde onun erken gitmesini istemez, bağışıklığı çalıştırmaz zira arkadan nasıl bir virüs gireceği belli değildir. Yani, bir cins vücut savunmasıdır. Aylarca geçmeyen basit grip, sizi ağır griplerin bulaşmasından korur.

Virüsler bakteriler gibi bölünerek çoğalamazlar, çoğalmak için, canlı bir hücrenin içine girmek ve kendi proteinlerini o hücrenin ribozomlarında üretmek zorundadırlar. Virüs hücre içine girdiğinde, hücre diğer hücreleri bu istiladan kurtarabilmek için, “interferon” denilen bir “haberci” salgılar. Bu kimyasal madde, diğer hücrelerin bu virüsü öğrenmelerine ve kapılarını kapamaya yarar. İnterferon salgılanması yani etkileri geçene kadar o şahısa yeni bir virüs bulaşamaz. Bu sebeple, kardeşleri kabakulak geçirdiği halde, o sırada olmayıp 1-2 ay sonra kabakulak olanların sebebi budur. Ya da, kızamık döken bir çocukta aynı anda suçiçeği görülmez. Tek istisnası, kızamık ve suçiçeği virüslerinin aynı gün vücuda girmesidir.

Bir virüs, vücuda girdiğinde; ikinci bir virüs giremez ama bakteri girebilir. İnterferon, bakteriler üzerine etki değildir. Bu sebeple, bazı çocuklar, kızamık geçirirken zatürre olabiliyorlar. Virüsler hastalık esnasında vücut direncini de düşürdükleri için, kızamık ve suçiçeği esnasında zatürre olunca, normalden daha ağır hastalık yapar.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

 

Bilal      29 Ekim 2018