Hastalıklar

Bronşit/Bronşiolit/Zatürre

Bronşiolit: Bronşiolit, nezlenin göğüse inmiş halidir. Daima viral orijinlidir. Virüslerin ciğerlere inmesi, yani  mikrobik bir hadisedir. Daha ziyade RSV (Respiratuar Syncitial Virus)  ve  daha az sıklıkla da diğer virüslerle olan bir durumdur. Bunun da bir tedavisi yoktur, AMA kendiliğinden iyileşir. Bronşiolitte, alırken de, verirken de nefeste hırıltı vardır. Balgam sökücüler (Perebron) işe yarar. Bu hastalığı astım ilaçları ile tedavi etmeye kalktıklarında, hele bir de kortizonlu spreyleri verdiklerinde, virüslerin akciğer dokusuna iyice yerleşmelerine sebep olduklarından, kendi haline bırakılsa kısa sürede iyileşeceğine, kortizon etkisi ile bağışıklık baskılandığından, hiç iyileşme olmaz. Hele bir de, öksürüğü baskılayan, Actifed, Sudafed, Peditus, A-ferin gibi ilaçlar verildiğinde, zavallı çocukların muayyen aralarla hastanelere gidip, “Hava verilme” işlemine tabi olmaları kaçınılmazdır.

 

Bronşit, Astım demektir, Allerjik yapıdadır. Akciğerlerin, geçirilen sık enfeksiyonlara karşı gösterdiği bir tepkidir. Akciğerler; mikroplar ciğerlere inmesin diye, bronşları daraltırlar. Bunun sonucunda, rahat nefes alınır fakat nefes vermek güçtür.. Bricanyl, bronş spazmını giderdiğinden yararlı olur. EĞER buradaki solunum sıkıntısı,kriz şeklinde olup çocuğu yere yıkacak derecede olursa, Astım ilaçları ile tedavi gerekir.

Doğru teşhis edildiğinde, hayat boyu sürecek olan bir hastalıktır. Mevcut tedavilerle, sadece nöbetler hafif atlatılır ve yeni çıkan; Montelucast ve Zafirlucast gibi ilaçlarla da nöbet araları uzatılır, ama ASLA tedavi edilemezler. Tedavi edildiğini iddia eden hastalar, kazığın dik alasını yemiş olan ailelerdir.

 

Her iki durumda da “balgam inceltici” diye satılan N-Asetilsistein yapısındaki ilaçlar, “bronkospasm” yaptığı için her iki hastalığı da daha da ağırlaştırır.

 

Öksürüğün ciğere inmesi her zaman kötü bir şey değildir. Kötü bir şey olması: Ciğere, neyin ve ne kadar indiğine bağlıdır. Virüslerde önemli değildir. Bakteriler inerse, ( bu duruma Zatürre denilir) o tehlikeli olabilir. Zatürre tedavi edilmezse, 10 gün sonunda; ya hasta yoktur, yada hastalık yoktur. 10 günden uzun sürmez.

EĞER: Çocuğun çok sıkıntısı, inlemeleri, düşürülemeyen ATEŞİ varsa, solunumu hızlı ise, gideceksiniz. Dakikadaki solunum sayısını sayın, 60 dan fazla olursa, ciğere inmiş demektir. Orada; kan sayımı yapılacak, WBC düşük ise virüstür, evinize döneceksiniz..
Hiçbir kitapta “Bronşit başlangıcı” veya “Zatürre başlangıcı” diye bir teşhis yoktur. Bunlar üçkağıtçı doktorların son senelerdeki  uydurmalarıdır.

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki cevaplarından)

Bilal      27 Mayıs 2015