Hastalıklar

Kanser

İlgili yazı: http://www.gazetevatan.com/goz-gore-gore-kanser-oluyoruz–170510-saglik/ (02 Nisan 2008 tarihli Vatan gazetesi yazısı)

 

YAZIYA CEVAP

 1. Amerika’da, kimse evde ayakkabı çıkarmaz. Yatarken bile ayakkabısını çıkarmayanlar var. Benim yan komşumun kızları sokakta, yalinayak dolaşıyor!
 2. Balık sadece, deniz kenarı ülkelerde yenilir. Ne yani; Moğolistan, Tataristan, Nepal gibi ülkelerde insanlar kanserden kırılıyorlar mı?
 3. Mikro dalga fırın ile TV arasına, “radyasyon” lafının sokulması sadece art niyettir.
 4. Balıkların, “steril” olması-olmaması ile “civa” ihtiva etmelerinin ne alakası var? Civa yönünden tehlikeli olanlar, uzun süre yaşayan balıklardır. Yoksa, ister dip balığı ister satıh balığı olsun, bizim sularımızdaki gibi; BİR MEVSİMLİK balıklarda, civa birikmesine VAKİT OLMAZ. Uzun ömürlü olan; Ton balığı, Somon balığı, Köpek balığı, Kılıç balığında risk vardır. Bunlar da, her gün yenen balık değillerdir. Böyle “magazin bilgileri” ile iş olmaz.

Kanola yağı yerine; Fındık yağı tercih edilebilir.. Zeytinyağı, düşük ısılarda, kaynama (yanma) noktası olduğundan, gıdaları fazla ısıtmadan pişirdiğinden, daha makbuldür ( ama pahalıya gelir). Diğer bütün kızartma yağlarında, anormal yüksek ısılara çıkılabildiğinden, zarar daha fazladır.

Fast Food tipi gıdalar, İstanbul’un sosyetik çocukları yesin diye icad edilmemiştir. Amerika’nın fakir-fukarası için icad edilmiştir. Ayrıca; Amerika’da bizdeki gibi evde yemek pişirme adeti de yoktur. Adam, 1 “Cheeseburger” yanında bir de patates kızartması alıyor, $2.5’a karnını doyuruyor. Bonfile-biftek alacak parası vardı da almıyor değil ki!

Petrol türevi olan Vaselin krem olarak kullanılıyor. Parafin, ilaç olarak Sokol şurupta var. 1 ölçek Sokol; 100 elmanın üstündekinden daha fazla Parafin ihtiva eder.

UZUN YAŞAMAK İSTİYORSANIZ;

 1. Emniyet kemeri takın.
 2. Sigara içmeyin. En büyük kanser sebebi olduğu halde, sigaradan hiç bahis edilmemesi, çok enteresandır.
 3. Aşırıya kaçmayın. Aşırı yağ, aşırı şeker, aşırı tuz zararlıdır.
  ( Tuz-şeker kanser yapmaz.. Kanımızda, 1 litrede 9 gram tuz vardır, 1 damla kanda 100mg şeker vardır. Bu da; 1 litre kanda 1 gramdır)
 4. Bol spor yapın, hiçbir şey elinizden gelmiyorsa, çıkın 1 saat yürüyün.
 5. Düzenli D vitamini alın.
 6. Karışık beslenmeye dikkat edin, aşırı kilo almayın.
 7. Alkol tüketmeyin.
 8. Canınızı sıkan insanlardan, ortamlardan uzaklaşın, keyfinizi kaçırmayın. Neşeli ortamları tercih edin.
 9. Stresten uzak durun. Gerekiyorsa, işinizi değiştirin. Para kazanmak için sağlığınızı harcamayın.
 10. Evlenin, aileniz olsun. Torun bakan yaşlılar, torunsuzlardan daha uzun yaşarlar.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      25 Haziran 2015