Hastalıklar

Çölyak hastalığı

Bazı doktorlar, 6 aydan sonra “tahıllara aman başlayın çölyak çok yaygın, bağırsakları alışsın” filan diye korkutuyorlar. Sakın ha! Öyle alışsın, filan gibi saçmalıklara sakın kanmayın.
Çölyak, öyle çok sık görülen bir hastalık değildir. Benim 35 sene özel doktorluğumda, 2 tane hastam oldu. 2 sene sadece anne sütü alan hastalarımda bile hiçbir şey olmadı.

Çölyak hastalığı; “Çocukluk çağı” hastalığıdır. Bir çocuk, sonradan çölyak olmaz, çölyak hastası doğar. Teşhis, daima hayatın ilk 2 senesi içinde konur. Öyle 6.5 yaşında çölyak olunmaz.

Çölyak, unlu gıda yediğinde bir problem olursa araştırılır. Hastalık, aylarca unlu gıdaları almalarından sonra başlar. Bu sebeple de, en erken görüldüğü aylar; 6ay-2 yaş arasıdır.

Çölyakta BARİZ ve hakim olan araz İSHAL’dir. Çocuk unlu mamüllerden yediğinde ishal olmuyorsa, çölyak uzak bir ihtimaldir.
İshal yanında, Kusma, adele erimesi, gelişme geriliği, karında şişlik, demir tedavisine cevap vermeyen, “Demir eksikliği Anemisi’ olur. Tek başına ishali olan bir çocukta, düşünülemez.
Çölyak hastası cocukta Afrika’da kıtlık bölgelerindeki çocuklar gibi görünüm olur. Kilo almadı diye çölyak düşünmek, resmen cahilliktir.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      22 Temmuz 2015