Hastalıklar

Yediğini kusma ve reflü

Bebeklerde, “regurjitasyon” olur, reflü değil. Mide suyu, yemek borusuna kaçar ve tekrar yutulur. Buna regurjitasyon denilir. Tedavi filan gerekmez.

Kusan bir hastada, dünyada bir tek Türk doktorları hemen reflü teşhisi koyarlar.

Reflüde kusma ve “kusma kasılmaları” YOKTUR. Midenin üst kapağı olan “kardia kapağı” yetersiz olduğundan, midenin normal çalışması ile bile, yemek borusuna “mide muhteviyatı/suyu” kaçar. Yemek borusuna kaçan mide asidi, kusulmadan tekrar yutulduğu için, asit etkisi daha fazla olur ve reflü arazları oluşur. Mide asidi normalden daha uzun süre yemek borusunu ve yutak kısmını yaktığı için, seneler sonra reflü olduğu anlaşılır. Kusma, reflünün, asit tahribatını önler.

Bebeklerdeki “regurjitasyon” 12-24 ay arasında düzelir.

Bir de, “Gizli Reflü” diye bir şey uydurdular. Buna hele hiç inanmayın.

Bu süreçte doktora gittiyseniz ve size Gaviscon ve Motilium gibi ilaçlar verdilerse, bir zararı yok, kullanabilirsiniz. Bu yaşta “Metoclopramide” türevleri kullanılmaz, ona dikkat edin.

Yatış şekli çok mühim…  Öyle söylendiği gibi, sırt üstü yatırmayın, karnının üstüne (yüzükoyun) yatırın. Bu yatış şekli, hem gaz çıkarmasına hem de kusmasına yardımcı olur. Başka da bir şey yapmayın. Kendiliğinden düzelecek.

 

Bebeklik çağında fışkırır tarzda kusanlarda,

a) Kilo fazlası varsa; kusma sebebi aşırı fazla yemektendir. Anneler çocukla ve yemesiyle uğraştığında böyle oluyor.

b) Kilo eksiği varsa; Pylor spasmı var demektir. (Çocuk devamlı kilo kaybeder. Bu durumda, kusma devam ederse, günde 3×5 damla “Piptalin” verilir, kusma durduğunda, 2×5 damlaya inilir. 1 hafta sonra da kesilebilir. Bu da işe yaramazsa, çocuk cerrahının görmesi gerekir.)
Çok kusan bebeklerde, kusma esnasında yüze kan hücum ettiğinden, göz altlarında “geçici” morluklar veya nokta tarzında döküntüler olması normaldir.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

 

Bilal      14 Şubat 2017