Hastalıklar

Tifo

Tifo hastalığı ve tifo ishali farklı hastalıklardır. Tifo hastalığında antibiyotik kullanılır. Tifo ishaline ASLA antibiyotik verilmez. Yoksa hastalık uzar.

Kusma ve ishalin beraber görüldüğü iki hastalık Tifo ve Rotavirüstür. Bu iki hastalık dışında kusma ve ishal beraber olmaz. Rotavirusün, 16’ya yakın cinsi vardır. Bir defa Rotavirüs olan bir daha olmaz diye bir şey yoktur. Tifoyu geçiren bağışıklık kazanır, bir daha olmaz.

Tifo hastalığında, diğer ateşli hastalıklarda olduğu gibi “ATEŞ VE NABIZ” beraber yükselmez. Ateş yükselirken, nabız sayısı sabit kalır. Buna;”Discordans” denir. Ölümcül safhaya geldiğinde, ateş düşerken, nabız yükselir, bir noktada kesişirler. Buna da: “ölüm hacı” denir. Hastanın takip çizelgesine bakın. Bu discordans dediğim, ateş ve nabız çizgilerinde ayrılma oldu ise, teşhis doğrudur. Ateş yükselirken, nabız düz çizgi çizer.

Laboratuvar testi olarak: Gruber-Widal testi gerekir.
Tifo insandan ınsana bulaşmaz. İnsanlar genellikle Tifo mikrobunu, hastalıklı kimselerin, kakaları ile kirlettiği su ve gıdaları alarak hasta olurlar. Bir insanın tifo olabilmesi için, en az 100.000 tifo basili alması gerekir. El temizliğine dikkat edin.

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      14 Haziran 2015