Fiziksel Gelişim

Diş fırçalama

Çocuk, 2,5–3 yaş civarında diş fırçalamaya başlamalıdır. Azı dişleri çıkmadan dişleri fırçalamanın bir anlamı yoktur. Ama alışkanlık oluşturmak için, önce oyuncak niyetine eline ufak,yumuşak bir fırça veriyoruz, sizi seyrediyor, özenip o da fırçalamaya  ve diş macunu da istemeye başlıyor. Ondan sonra esas diş fırçalamalar başlıyor.

Ufak çocukların diş fırçalama şekline takılmayın, dişlerini nasıl beceriyorsa, öyle fırçalasın.

Önemli olan dişleri korumak. Bu yüzden de, mutlaka Zymafluor hapı kullanın. Eğer ileri memleketlerde olduğu gibi içme sularına flor konulsaydı, çocuklarımıza ekstra flor hapları vermemize gerek kalmayacaktı. Ancak bizim sularımızda flor olmadığı için çocuklara 15 günlükten itibaren flor hapı verilmelidir.

Diş macunu

Diş temizliğinde diş macunlarının önemi yoktur, su ile fırçalasanız bile etkili olur. Çocuk hangisinin tadını severse onu kullanın.

Diş macunu tüplerinin altındaki renklerin bir anlamı yoktur, o işaretler tüpün nereden kesileceğini gösteren bir optik okuma işaretidir.

Çocukların bazen diş macunu yutması zararsızdır. “Bezelye” kadar diş macununun tamamını yutsa, gene bir zararı olmaz.

Çocuk sürekli macunu yutuyorsa bunu konuşarak çözebilirsiniz. Fakat tabii ki böyle bir durumda, önlem olarak florsuz diş macunu kullanmanız daha iyi, sonuçta florun sürekli yutulması da olumsuz sonuçlara neden olabilir.(dişlerde kalıcı lekelenme-florozis,ya da florun sstemik zararları gibi)

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      14 Haziran 2015