Pedagojik Gelişim

Çocuğa Sınır Koymak

 

Doğru davranışlar kazandırmada, ceza yerine sınır koyma yöntemi daha etkilidir. Çocuğun davranışlarına sınır koymak, sanıldığı gibi onların haklarını kısıtlamak veya onlara baskı uygulamak değildir. Sınırlar, çocuğa korunduğunu, güvende olduğunu, değer verildiğini hissettirir. Aile içi kurallara uymasını, iş birliği yapmasını, otoriteye saygı duymasını sağlar. Sorumluluk kazandırır.

Sınırlar basit, anlaşılır ve tutarlı olmalıdır. Böylece çocuk  için anlamak, izlemek ve uyum sağlamak daha kolay olacaktır.

Parkta kaydıraktan kayarken sıra kavgası yapan çocuklar, daha da ileriye gidip birbirlerini itmeye başladılar. Çocuklardan Ahmet’in annesi ‘Lütfen yanıma gelir misin? Ahmet seninle konuşmam gerekiyor !’

‘Geliyorum ,anne!’ dedi çocuk. Gelince ‘Ya arkadaşlarınla itişmeden kaydıraktan kayarsın ya da başka bir yerde mesela salıncakta oynarsın. Hangisini yapmak istersin?’

‘Arkadaşlarımla itişmeden kaydıraktan kaymak istiyorum’ dedi Ahmet. ‘Teşekkür ederim gidebilirsin’ dedi annesi. Ahmet annesine söz verdiği gibi merdivenden yukarı çıktı, sırasını bekledi, arkadaşlarıyla itişmeden kaymaya devam etti.

 

Bu örnekte anne başarılı olmuştur. Çünkü oğluna seçme hakkı sunarak ona güvendiğini, değer verdiğini hissettirdi. Kararlı, basit ve net bir şekilde sınırlarını çizdi.

 

(Ali Çankırılı’nın Çocuklara Söz Geçirme Sanatı kitabından alınmıştır.)

Ömer Faruk'un Annesi      16 Haziran 2015