Fiziksel Gelişim

Meyveli sütler ve yoğurtlar

Önemli olan, çocukların süt içmesidir. Süt içsin de, neyli veya nasıl süt içerse içsin. Meyveli sütlerin biraz fiyatı fazladır, onun dışında bir zararı yoktur.

Tabii ki bebeklerde asıl olan, anne sütü içmesidir. Ama anne sütü alamayan bebeklerde ya da daha büyük çocuklarda günlük 600 ml. süt tüketmesi için hepsi olur. Süt, her zaman yemeklerden üstündür.

Yoğurtta normal yoğurtları tercih edin ama normal yoğurtları yemiyorsa, meyvalı yoğurtları yedirebilirsiniz. Sadece babasının cebine zararı olur.

Çocuk yoğurtlarındaki “5. tat” dedikleri 2000 li yıllarda ortaya atılmış olup, “umami” diye adlandırılan bir tattır. Bu tadı daha ziyade, “Mono Sodyum Glutamat” denilen ve soya sosunun ana maddesi olan bir amino asit türevi verir. Aşırı alındığında, “Çin Lokantası Sendromu” ( Chinese Restaurant Symdrom) denilen ve baş dönmesi, baş ağrısı , bulantı gibi rahatsızlıklar uyandıran bir tablo  oluşur. Bu arazların görüleceği kadar çok yenilmesi zararlıdır. Bu durumda en çok, aşırı “Soya sosu” tüketilmesi ile olur. Yoğurt gibi gıdalardaki miktarlarla bu tabloyu oluşturmanız çok zordur. Neticede bu yoğurtlar, en fazla 2-3 tane yenilir. Buda zararlı bir tablo oluşturmaktan çok uzaktır. Çin ve Japonlar asırlardan beri kullanırlar.

Güya, hazır çocuk yoğurtlarının içindeki bir madde çocuklarda zeka geriliği yapıyormuş. Eğer öyle bir şey olsa idi , o yoğurtlar piyasaya çıktığından itibaren, “zeka özürlü” çocukların sayısında korkunç bir artma olurdu.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      11 Temmuz 2015