Pedagojik Gelişim

Bir soru? Bir yorum…

BİR SORU:

Arkadaşlar adem hocaya Yazdığım soruyu size de soruyorum. Adem hocam Çaresiz bir durumdayım 31 aylık bir kızım var ablamız da var ondan tecrübeliyim dönemsel duygularına ama bu kez çok zorlanıyorum çocuklarımın ruhsal Gelişimi için çalışmayı bırakıp ev hanımlığını Seçtim kitaplarınızdan radyodan Arşivden programlardan ve tüm sosyal medya hesaplarımızdan sizi takip ediyorum elimden geldiğince Anadolu pedagojisi uygulayan bir anneyim yetim ve öksüz büyümüş bir çocukluk yaşamama rağmen onlarla öğreniyorum anneliği sorunun küçük kızım ilk ergenlik iktidar Mücadelesi yada karakter hangisi aşırı bilmiyorum ama inanılmaz Hırçın her şeyi bağırarak vurarak yere atarak yapıyor Sabırlı oluyorum bazen taşsa da saçımızı yoluyor bize vuruyor sanki içine bir şey girmiş gibi davranıyor ben nasıl davranacağımı nasıl düzelteceğimi bilmiyorum yönlendirirseniz sevinirim.

 

BİR YORUM:

Benim kızım da 30 aylık, evde hiç şiddet görmediği halde onu sevmek isteyen ananesine, abilerine hiç sevdirmez herkese şiddet uygulardı,hep sinirli ve hırçındı. Evin küçüğü olduğu için de herhalde herkes her an Zeynep’le ilgileniyor, onu sevmek istiyor hatta sıkıştırıyor, uykudan bir uyanıyor tüm ev ahalisi peşinde sevmek için. Sonra biz eşimle fark ettik ki kızımız bu aşırı ilgiyi taşıyamadığı için hırçınlaşıyor, ruhuna fazla geliyor sevginin ağırlığı, kabına sığmıyor taşkın oluyordu. Her şeyin fazlasının zarar verdiğini fark ettik ve deli deli çılgın gibi bağırış çağırış sevmeleri biraz daha ölçülendirdik. Çok faydasını gördük şuan kızımız daha yumuşak, çevresine karşı sevgi dolu ve daha sosyal. Öfkesinden, kibrinden sanki, yaşıtları kuzenleriyle bile oynamazdı. Evimizin büyüğü gibi şuan ne faaliyet yapıyorsak oda dahil olmak istiyor zaten, ona da sorumluluk vererek daha uyumlu ve yumuşak olmasını sağladık elhamdülillah…

Evde karar aldık kimse canı isteyince minicik bir öpücük bile kondurmayacaktı. Onu sevmek için izin istedik, zorla istemeden kucağımıza alıp sevmeyi bıraktık. Önceden o kadar tepkiliydi ki yanağını silerdi hemen öpünce, tekme tokat atardı öpücük karşılığında. Biz sadece izinsiz sevmeyi ve sıkıştırmayı kestik ve sabırla hep konuştuk kimseye vurulmaz, ciciş yapıcaz yazık canı acır diye. O istemeden sevmedi annem, mesafeli davrandı bağrına taş basarak, ona çok tepkiliydi çünkü. “Ben seni çok seviyorum ama sen izin verirsen öpeyim istemezsen öpmem” diye konuşarak aştık çok şükür. Şu an oyun bile oynamak istiyor annemle bir hayaldi onlar için Zeynep’i sevmek. Adem güneşin de izin alarak öpmeyi sevmeyi önerdiğini, ve çocuk tapınıcılığı yapmayın diye bir çok programında uyandığını dinlemiştim.

 

Sezgin      12 Temmuz 2015