Hastalıklar

Hayvanlardan hastalık bulaşır mı?

Hayvanlardan astım filan tetiklenmez. Yeryüzünde, hiçbir cisim, astımı olmayan bir çocuğu astım yapmaz.

Muhabbet kuşlarından ve Papağanlardan, “Psittacosis” (Parrot Fever – Papağan Ateşi) denilen hastalık bulaşır. Ama içtiği sudan içmekle filan bulaşmaz. Bulaşma, kuruyan kuş pisliklerinin, kanat çırpma ile havalanıp, solunum yolu ile alınması sonucu oluşur. Kuşun altını hergün temizlerseniz, bu risk kaybolur.
Kuşta hastalık olsa bile, çocuğun yatak odasında, tepesinde asılı olmadıkça, hastalık bulaşmaz. Kuşu yatak odalarına koymazsınız, olur biter.

Su kaplumbağalarından hastalık bulaşmaz.
Hastalık bulaştıran hayvanlar, bukalemun, büyük kertenkele tipi hayvanlardır.
Bu kertenkele cinsi hayvanlardan, Salmonella(Tifo) bulaşıyor ve antibiyotiklere dirençli olduklarından eve sokulmamalarında yarar vardır.

Kuduz veya Kist hidatik gibi hastalıkları hariç tutarsak, köpeklerdeki mikropların ‘hiçbirinin’ insanlarda “reseptörleri” olmadığından, hiçbiri insanlarda hastalık yapamazlar, içiniz rahat olsun.
İnsanda köpeklerden geçerek hastalık yapabilen bütün hastalıkların aşısı vardır. Diğerleri zaten bize zarar veremiyor.

Kedi-köpekli evde büyüyen çocuklarda, genelde kedi-köpek allerjileri görülmez.
Hayvanların tüy veya kıllarının “kaçması” ile hastalık olmuyor. Kist hastalığı Paraziter bir hastalıktır. Hayvanda ve de genellikle köpeklerde, eğer bu hastalık varsa , o zaman tehlike vardır. O da, yumurtalarının ağız yolu ile alınması ile olur. Yoksa, aşılı hayvanlardan bir hastalık bulaşmaz.

Köpek ağızında bulunan bakteriler, insanlara “UYUMLU” değillerdir. Köpek ağzı, bize göre Steril ortamdır. Köpeklerdeki “Kist Hastalığının” sebebi, bizim bazı köylülerin, “Kist Hastalıklı” koyun karaciğerini, köpeklere yedirmeleri ile oluşan bir hastalıktır. Sizin bahçenizdeki köpeklere; kistli koyun karaciğeri yediren birisi yoksa, korkmayın.

Köpeklerin bağışıklık sistemi, bizdekinden farklıdır. Sokakta buldukarı; sarhoş kusmuğunu, insan kakalarını yerler. Orta çağlarda, şehirlerde kanalizasyon sistemi yokken, “oturaklara” yapılan kakalar sokaklara dökülürdü. Bunları, Hristiyan ülkelerinde domuzlar, Müslüman ülkelerinde, köpekler yerdi.
Köpeklerden korkmayın, temizlik yaparlar. Kediler de, fareleri yokederek, veba hastalığından korur. Sokaktaki kedileri yok ederseniz ve hala şehirleriniz pislik içinde ise, veba çıkabilir.

Eve hayvan alındığında, en sonunda kabak hep annelerin başında patladığından, karar verme yetkisi annelerindir. Anne “istemem” derse, iş bitmiştir. Sakın, çocuklarınızın veya kocalarınızın sözlerine , vaadlerine kanmayın, eninde sonunda işleri size yıkacaklardır. Sizin gözünüz yiyorsa, alın, bakın.

Kuduz

Ev kedilerinin, sahipli köpeklerin kuduz kapma olanağı nerede ise “sıfır” dir ama kimse de size “aşı yaptırmayın” diyemez zira telafisi olan bir hastalık değil.

Bir hayvan, kuduz virüsü salmaya başladıktan sonra 3 gün içinde ölür.

Bir kedinin, tırmığı ile “Kuduz” virüsünü bulaştırabilmesi için, patisini virüs ihtiva eden tükürük salgısı ile kirletmesi gerekir. Kuduz virüsü kedinin salyasından bulaşacak kadar hastalık ilerlediğinde; hayvan, sesten, ışıktan ve temas edilmekten çok korkar ve kaçınır. Karanlık, sessiz, bodrum gibi yerlere saklanır ve orada ölür. Gündüz vakti ortalıkta, evde dolaşıp, oyun oynamaz. Ama bodruma kaçan topunu(oyuncağını) almak için, odunların arasına elini sokmuş, kedi tırmalamış, bu çok mühimdir.

Eğer “kuduz” şüphesi varsa, aşı hemen başlanıyor, ilk 3 dozdan sonra şüpheli hayvan hala yaşıyorsa, diğer aşılar yapılmıyor.

Kuduz bulaşabilmesi için, derinin kan çıkacak kadar delinmesi veya kesilmesi gerekir. Elbise, çorap üstünden olan “tırmıklarda” kuduz etki bile etmez. Kan çıkmadığı zaman, çıplak da olsa, kuduz riski olmaz.

Sadece çizik olan yaralarda, hiçbir şekilde, ne tetanoz ne de kuduz aşısı YAPILMAZ.

Kuduz’un endemik olmadığı bir bölgede, aşı gerekmez.. Mesela; İngiltere adasında, hiç kimseye köpek ısırdı diye aşı yapılmaz.

 

Dr. Kadir Tuğcu
(anneoluncaanladim.com sitesindeki sorulara cevaplarından derlenmiştir.)

Bilal      30 Kasım 2015